DLA PROJEKTANTA

 WARIANTY WYKOŃCZENIA RAMY

 A -RAMA PRAWIE NIE WYCHODZĄCA POZA TAFLĘ SZKŁA

Rama składa się z konstrukcji i obudowy zewnętrznej i wewnętrznej. Pomiędzy wkładamy warstwy izolacji. Unikamy w ten sposób mostków termicznych. Minimalna szerokość całej konstrukcji to 3,5 cm, pozwala to prawie schować ramę za warstwą kleju łączącego tafle szkła zespolonego, pozostawiając 7 mm po zewnętrznym obrysie. Spełnia to ważną funkcję ochrony krawędzi szyby i niema  w zasadzie wpływu na wygląd.

 

 Okno na zdjęciu powyżej to szczególny wariant, wykonany na zamowienie piekarni. Istniała tu konieczność wydajnej wentylacji w celu odprowadzenia ciepła.  

WARIANT B-RAMA MASYWNA

Inny sposób wykończenia krawędzi może wyglądać np tak jak na zdjęciu poniżej. Rama jest masywna wystaje przed szybę. W takiej opcji, jest też więcej miejsca na izolację. Można zastosować wtedy poliuretan zamiast aerożęlu.

WARIANTY OSADZENIA RAMY

Rama przedłuża otwór i parapet jest elementem ramy

Zaletą tego rozwiązania jest łatwość mycia od wewnątrz. Dodatkowo nie ma wyzwań związanych z wykończeniem krawędzi ściany, przy szybie. Jest to praktyczne przy nowo budowanych obiektach. Zwłaszcza gdy okna są montowane przed wykonaniem izolacji elewacji.

 

Całe okno jest wyraźnie większe niż otwór w ścianie

Wspaniałe rozwiązanie gdy naszym celem jest złapanie dużo światła. Jeżeli, ktoś ma dobry pomysł na wykończenie wnętrza okna. Uzyskanie zmiany proporcji elewacji. Zastosowanie przyciemnianego szkła, nadaje efekt monitora. Wadą jest nieco bardziej kłopotliwe mycie od wewnątrz.

Wariant  kombinowany: parapet jako element ramy, ale reszta okna powiększana względem otworu w ścianie.

Tutaj jest wiele różnych możliwych scenariuszy. Gruby jak na zdjęciu powyżej. Możliwy jest cienki, jak najcieńszy wariant ramy. Wtedy parapet jest dolnym elementem ramy i ma 3,5 cm grubości.

 

Przygotuje wkrótce jakiś rodzaj cennika ale, najpierw napiszę dlaczego go jeszcze niema.Na cenę ma  wpływ kilka czynników:

 1 pakiety szyb:
ile sztuk, bezpieczne np: klejone, czy zwykłe, oraz przyciemniane czy inne specjalne ?
 2 wymagania izolacyjności ramy, a konkretnie wypełnienia wnętrza  :
pusta rama,  izolacja z pianki poliuretanowej ,  izolacja aerożel ?

 

 3 krzywe ściany lub odchyłka od pionu :
tafla szkła jest płaska, natomiast ściana na ogół nie, możemy skasować odchyłki ściany  systemem ramy do 12 mm. Jeżeli odchyłka np. jednego boku ściany od pionu,  jest większa, uwzględniamy to w produkcji. Przy małym okienku, krzywa ściana tak nie boli, ale przy dużej powierzchni, to jest poważny problem. Przy długości szyby np: 6 m, ściana może mieć kilka cm ugięcia lub wypukłości Piszę o tym ponieważ musimy posprawdzać, wszystkie odchyłki przed rozpoczęciem prac. Duże powierzchnie i krzywe ściany to czynniki podnoszące koszt.
4 Rodzaj ściany do której montujemy okno
Wyzwaniem jest szczelność przed deszczem. Struktura ściany  jest bardzo istotna. inaczej podejdziemy do ściany z kamieni, a inaczej do ściany surowej która w przyszłości będzie miała montowane ocieplenie.
 5 Transport:
 Wszystkie prace są prowadzone od zewnątrz, inaczej niż w przypadku tradycyjnych okien. Większe tafle szkła wymagają podnośników, dźwigów, lub metod alpinistycznych. Z wszystkim sobie radzimy, ale ma to istotny wpływ na cenę. Czasem są utrudnienia np. daszek nad którym trzeba zamontować ciężką taflę szkła itp.
 Reasumując, bardzo dużo zależy od miejsca, wysokości i wymiarów okna. Potrzebuję do wyceny wielu informacji, gdyż każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia.
Zapraszam do współpracy, z czasem wypracuje standaryzowany system wariantów i wycen. Pracujemy na terenie całego kraju.