OKNA DANE TECHNICZNE

Rozmiary okien:

Maksymalne rozmiary szyb to 2700 x 4000 mm, rama zewnętrzna wystaje około 3 cm poza obręb szyby z każdej strony. Okno może być wysunięte do 40-50 cm poza lico ściany, jedynym ograniczeniem wtedy jest nośność ściany (rama jest kotwiona po obwodzie).

Konstrukcja  ramy:

Rama okna stanowi główny element nośny, dzięki temu szyba nie jest obciążona naprężeniami konstrukcyjnymi, jak również szczelne przylega do powierzchni ściany (zwykle nie są to w pełni płaskie powierzchnie). Każde duże okno wymaga bardzo dokładnego pomiaru pionu i krzywizny ściany (często występują nawet kilku centymetrowe odchyłki). Praktycznie każda z naszych realizacji to projekt indywidualny dostosowany do specyfikacji zamówienia.

Szklenie :

Pakiet trzy lub cztero szybowy, na życzenie klienta dodatkowe, wewnętrzne pokrycie foliami odblaskowymi lub przyciemniającymi. Dzięki konstrukcji okna rama jest praktycznie niewidoczna, a okno działa niemalże jak lustro odbijając otoczenie. Szkło hartowane, odporne na wybicie o doskonałych parametrach termicznych.

Specyfikacja klienta

Każde okno wykonujemy na indywidualne zamówienie. Projekt dostosowany jest do życzeń zamawiającego we wszystkich szczegółach takich jak; odległość odsadzenia tafli szkła od ściany, rodzaj szyb: klejonych, hartowanych, foliowanych, izolacja termiczna, kolor.

Minimalny rozmiar ramy to 3,5 cm grubości. Od frontu jest niewidoczna.  Od zewnątrz obudowa jest szersza od szyby o 7 mm. i stanowi ochronę krawędzi szkła.

Okna wykuszowe  poprzez wysunięcie poza obrys ściany są bardzo efektowne . Co niespotykane od wewnątrz wyglądają jak niezbudowany otwór w ścianie.

Wygląd wewnętrznej i zewnętrznej obudowy oraz rodzaj zastosowanej szyby można w pełni dostosować do pomysłu projektanta lub inwestora, więcej o tym w dziale DLA PROJEKTANTA.

WARIANTY OSADZENIA RAMY

Rama przedłuża otwór i parapet jest elementem ramy

Najwygodniejsze rozwiązanie przy nowo budowanych budynkach. Okna montuje się przed wykonaniem izolacji cieplnej ściany. Konstrukcja ramy umożliwia łatwe wykończenie zewnętrznych krawędzi otworu okiennego.

Drewniana konstrukcja ramy w pełni wysłania wnętrze okna i stanowi element wystroju wnętrza. 

Współczynnik przenikania ciepła U=0,81 W/(m²K) szklenie potrójne, U=0,58 W/(m²K) szklenie poczwórne.

Okno większe niż otwór w ścianie

Rozwiązanie wskazane, gdy trzeba maksymalnie doświetlić wnętrze. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie zmiany wyglądu okna w elewacji..


Rozwiązanie wskazane, gdy trzeba maksymalnie doświetlić wnętrze.  Wraz z wariantem kombinowanym (gdzie parapet jest częścią ramy, a reszta jest większa od otworu) stosujemy aluminiową konstrukcję nośną.  Standardowy okno wysunięte jest na 20,7 cm poza lico ściany przy szybie potrójnej i 22,7 cm przy poczwórnej.

Współczynnik przenikania ciepła U=0,72 W/(m²K) szklenie potrójne i U=0,58 W/(m²K) szklenie poczwórne.

Wariant  kombinowany: parapet jako element ramy, ale reszta okna powiększana względem otworu w ścianie.

W zależności od życzenia klienta i warunków montażu dobieramy najkorzystniejsze rozwiązanie dla danego miejsca.

WARUNKI TECHNICZNE

Ściany

Główne wyzwania to jej powierzchnia, krzywizna i kąt nachylenia. Od wykończenia powierzchni zależy jej szczelność na penetrację wodą opadową. Inaczej zachowuje się kamień lub cegła, a inaczej ściana betonowa z izolacją cieplną. Nasz system pozwala na skorygowanie krzywizny ściany ramą do różnicy 12 mm. Przy większych powierzchniach okien, lub krzywych ścianach niezbędne są dokładne pomiary by ewentualne nierówności skorygować kształtem wykonanej pod wymiar ramy. To wszystko może wpłynąć na koszt.

Montaż

W przeciwieństwie do standardowych okien cały montaż systemu R ORION odbywa się zewnątrz. W zależności od wysokości instalacji, dostępu do budynku i otworu okna, przeszkód (np. daszek pod lub nad oknem, itp.) tafle szkła wymagają podnośników, dźwigów, lub metod alpinistycznych do umieszczenia na miejscu. To główne czynniki, kształtujące cenę. Bez dokładnej znajomości wszystkich warunków trudno oszacować koszty. Oczywistym jest, że im większe wymiary okna tym cięższe elementy, a co za tym idzie wyższy koszt konstrukcji i instalacji.